Do góry

Wanna czy kabina prysznicowa ?



Kiedyś wanna znajdowała się w prawie każdej łazience – współczesne, przyspieszające tempo życia sprawiło jednak, że coraz częściej na jej miejscu pojawiała się kabina prysznicowa. Dziś chętnie wracamy do korzeni – długie, relaksujące kąpiele w wannie pełnej piany to nieoceniony sojusznik towarzyszący nam w wartkim pędzie codzienności. Dzięki nim z powodzeniem rozluźnisz zmęczone mięśnie i poprawisz swoje samopoczucie, a tym samym jakość snu, która przekłada się na funkcjonowanie w ciągu dnia. Kiedy już zdecydujesz się na wannę, staniesz przed kluczowym wyborem – postawić na model do zabudowy czy może na wolnostojący? Pamiętaj, że odpowiednio dobrana wanna może być doskonałym, dekoracyjnym zwieńczeniem aranżacji łazienki. Żeby tak się stało, warto dopasować ją nie tylko do stylu pomieszczenia, ale też jego wielkości i naszych preferencji.

Jak dopasować wannę do metrażu łazienki?

Różne wymiary i kształty wanien do zabudowy sprawiają, że można dopasować je właściwie do każdej łazienki. Wyjątkiem są bardzo małe pomieszczenia o metrażu nieprzekraczającym 4m2, do których wyposażenia zaleca się kabiny prysznicowe. Ten klasyczny wybór wciąż cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją uniwersalność. Dostępność wielu modeli (prostokątne, owalne, narożne, asymetryczne) dopasowanych do różnych kształtów wnętrz pozwala na idealne dobranie wanny, a tym samym na maksymalne i ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Zabudowa wanny pozwala również na zaaranżowanie dodatkowych półeczek na kosmetyki, dzięki którym w trakcie kąpieli zawsze będą w zasięgu Twojej ręki. Dodatkową zaletą tego typu wanny jest możliwość montażu parawanu nawannowego, który rozszerzy użyteczność wanny o funkcję prysznica.

 

 

Wanny wolnostojące są dekoracją samą w sobie – ich wyrazistość znacznie wpływa na wygląd pomieszczenia, czasami zupełnie zmieniając jego styl. Taka wanna stanowi centralny punkt wnętrza i przyciąga najwięcej uwagi – najlepiej prezentuje się w dużych łazienkach przypominających eleganckie salony kąpielowe. Większa przestrzeń sprawia, że wanna jest wyeksponowana, a przestrzeń wokół niej wolna, dzięki czemu można swobodnie korzystać z niej z każdej strony. Jeśli jednak nie jesteś posiadaczem przestronnego pokoju kąpielowego, nie oznacza to, że musisz zrezygnować z tego typu wanny. Przyjmuje się, że wannę wolnostojącą można wkomponować do łazienki, która ma przynajmniej 6m2 – trzeba jednak wziąć pod uwagę kształt pomieszczenia. Wszelkie nieregularności mogą utrudnić aranżację, a piękna wanna, zamiast być ozdobą, może przytłoczyć niewielkie wnętrze. Decydując się na wannę wolnostojącą, sprawdź wymogi montażu dedykowanej wolnostojącej baterii. Dokładnie rozplanuj sposób doprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej, pamiętaj, że znajdujące się w posadzce wyprowadzenia wody powinny zapewniać odpowiednią szczelność i trwałość podłączeń.

 

Mała łazienka w bloku: prysznic czy wanna?

W tym przypadku odpowiedź wydaje się być oczywista — kabina prysznicowa, zwłaszcza półokrągła, która zmieści się w narożnej części pomieszczenia. Najczęstszy wybór pada także na propozycje kwadratowe o wymiarach 80x80cm lub 90x90cm lub prostokątne, które montowane są w rogu i maksymalnie wykorzystują dostępną powierzchnię. Szeroka oferta produktów umożliwia znalezienie rozwiązania o optymalnych wymiarach, dopasowanych do trudnej aranżacji. W łazienkach w bloku często musimy także wygospodarować miejsce na pralkę, półki na ręczniki oraz akcesoria czy środki czystości, stąd wybór kabiny prysznicowej wydaje się być najlepszy. Mikroskopijne wnętrza nie pozwalają na żonglowanie możliwościami, ale właściciele mniejszych metraży — oprócz brodzików — mogą także zdecydować się na kabiny z  odpływem liniowym.